Jak dbać o skórzaną tapicerkę?
Jak dbać o skórzaną tapicerkę?

Jak odpowiednio zadbać o skórzaną tapicerkę w naszym aucie?

 Wikipedia podaje, że wyprawiana skóra znana jest ludzkości już od 4500 lat. Od zawsze ceniona za trwałość i kojarzona z wygodą, naturalnie trafiła również do pierwszych samochodów. Przez lata zmieniały się sposoby jej wyprawiania oraz zabezpieczania. W dzisiejszych autach, lakierowana tapicerka skórzana to bardzo solidny materiał, który dzięki poprawnej pielęgnacji może służyć i cieszyć oczy przez wiele lat. Jak często dbać o skóry?
 Wiele osób wyznaje zasadę, według której tapicerkę skórzaną w aucie powinniśmy czyścić i zabezpieczać mniej więcej 3-4 razy do roku. Pomoże to zachować jej pierwotny, elegancki wygląd oraz zabezpieczy przez wysychaniem, twardnieniem i odbarwieniami.

W jaki sposób zadbać o nasze skóry w samochodzie?

W dzisiejszych samochodach skórzane materiały pokryte są specjalną powłoką ochronną, nakładaną w procesie produkcji. Wpływa to na jej trwałość, miękkość oraz zapobiega odkształceniom i odbarwieniom. Powłoka ta pozwala skórze oddychać oraz czyni ją bardziej podatną na stosowanie środków pielęgnacyjnych.
Pielęgnację podzielić możemy na dwa główne zadania:

✔️ Odpowiednie czyszczenie z użyciem dedykowanych środków
✔️ Poprawne i dokładne zabezpieczenie oraz nawilżenie

Podchodząc po raz pierwszy do procesu czyszczenia musimy odpowiedzieć sobie na parę pytań. Po pierwsze z czego wykonana jest tapicerka. Czy jest to skóra naturalna, syntetyczna czy może alcantara (część osób spiera się, czy alcantarę zaliczać do skór sztucznych). Po drugie czy skóra jest gładka czy nieobrobiona, tzw, z zamszu Od rodzaju tapicerki zależeć będzie dobór odpowiednich kosmetyków. Można również postawić na produkty uniwersalne, które są nieco delikatniejsze, jednak nadal spełniają dobrze swoje zadanie. Szeroki wybór kosmetyków oraz gotowych zestawów wraz z akcesoriami dobrych marek jak Colourlock, ADBL, Gyeon czy Cleantle można znaleźć pod linkiem https://detailcenter.pl/kategoria/tapicerka-skorzana

Dlaczego lepiej "zapobiegać niż leczyć"?

Z czasem powłoki zabezpieczające skórę słabną. Dzieje się tak ze względu na działanie promieni UV, temperatury oraz po prostu mechanicznego zużywania się. W efekcie tapicerka twardnieje, a z czasem zaczyna pękać. Regeneracja popękanej skóry jest dużo bardziej czasochłonna, wymaga większej wiedzy i ilości stosowanych środków - od szpachli po odpowiedni rodzaj i kolor lakieru. Po takiej regeneracji staje się niestety również słabsza. Chcąc zachować ją w odpowiednim i cieszącym oko stanie, lepiej i taniej jest reagować zawczasu.

Czy moja tapicerka jest brudna?

Pytanie proste dla posiadaczy jasnych skór, ale nie tak oczywiste dla czarnych i ciemnych. Łatwo to jednak rozpoznać w prosty sposób - jeżeli nasze czarne skóry w aucie świecą się i utraciły matowy wygląd, to znak, że zdecydowanie pora na gruntowne ich wyczyszczenie.

Jak się do tego zabrać?

Krok pierwszy to dokładnie odkurzenie auta. Pozbywamy się w ten sposób luźnego brudu i drobin, które mogłyby przeszkadzać podczas czyszczenia docelowego.

Krok drugi to użycie środka czyszczącego. W zależności od upodobań możemy wybrać produkty rozpylane o wodnej konsystencji lub gotowe w pianowniczce. Nakładamy produkt na mikrofibrę i kolistymi ruchami czyścimy tapicerkę. W przypadku większych zabrudzeń warto użyć szczotki do skór o miękkim włosiu. Ciekawostka - do bardzo trudnych i nieoczywistych zabrudzeń, np. śladów po długopisie, warto użyć tzw. magicznej gąbki. Ważna uwaga - aby nie zniszczyć wierzchniej warstwy, szczotką nie szorujemy mocno skóry - służy ona jedynie do rozpracowania środka czyszczącego. Pozwólmy działać chemii a nie męczmy tapicerki mechanicznie. Po czyszczeniu nadmiar produktu zbieramy do sucha mikrofibrą. Czyszcząc tapicerkę nie zapominajmy o kierownicy ;)

Krok trzeci to nałożenie warstwy zabezpieczającej i nawilżającej skórę. Warto odczekać chwilę po czyszczeniu przed nakładaniem odżywki. Wybór produktów i w tym przypadku jest spory. Można postawić na conditionery o wodnistej konsystencji, te bardziej kremowe lub gęste woski do skór. Obojętnie, który produkt wybierzemy, najważniejsze by nie pomijać tego kroku. Pozwoli to zachować naszą tapicerkę w idealnym stanie na dłuższy czas, zabezpieczy przed gromadzeniem brudu i wysuszaniem.

Te kilka wskazówek z pewnością pomoże poprawnie zabrać się do pierwszego poważnego czyszczenia skórzanego wnętrza naszego auta. Po takim zabiegu pięknie nasączona, miękka i ponownie satynowo-matowa tapicerka znów będzie cieszyć oko.
Pozostaje dodać charakteru dobrym zapachem i można chwalić się sąsiadowi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl